Jak przygotować się do wizyty?
Aby wizyta była jak najbardziej efektywna i umożliwiła postawienie trafnej diagnozy oraz włączenie właściwego leczenia, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do niej.
Na wizytę warto wziąć:
- listę stosowanych leków
- wyniki badań laboratoryjnych
- dokumentację radiologiczną – wynik badania USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej (TK) jamy brzusznej i miednicy, rezonansu magnetycznego (MR) jamy brzusznej i miednicy
- inną posiadaną dokumentację medyczną – wynik gastroskopii, kolonoskopii oraz wypisy z pobytów szpitalnych.
Przygotowanie do gastroskopii
Podstawowym warunkiem wykonania gastroskopii jest pozostanie na czczo, czyli nie przyjmowanie przez minimum 6-8 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty oraz powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów. Cztery godziny przed badaniem nie wolno pić. Wykonanie gastroskopii u osoby z pełnym żołądkiem może narazić ją na niebezpieczne dla życia powikłania związane z zachłyśnięciem i aspiracją treści żołądkowej do płuc, a w konsekwencji rozwinięcie zapalenia płuc. Przewlekłe stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej może dawać fałszywie ujemny wynik testu ureazowego. Zaleca się odstawienie leku około 10-14 dni przed badaniem, jednak taka decyzja należy do lekarza, ale jak najbardziej dopuszczalne jest wykonanie gastroskopii podczas terapii.
Leki zażywane przewlekle należy przyjąć popijając szklanką wody (250 ml) najlepiej rano przed zabiegiem.
Pacjenci z cukrzycą powinni zaprzestać przyjmowania doustnych leków hypoglikemizujących lub insuliny w czasie pozostawania na czczo (w okresie bez przyjmowania pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty). Powinni zapisać się na badanie rano – należy poinformować o tym rejestrację.
Przygotowanie do kolonoskopii
Tydzień przed kolonoskopią pacjent musi zaprzestać przyjmowania preparatów żelaza. Nie należy spożywać owoców zawierających pestki oraz pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, maku itp. Pacjenci chorujący na sukrzycę powinni skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia indywidualnego planu działania.
Trzy dni przed kolonoskopią należy przejść na dietę płynną – jogurty, płynny, rzadkie klarowne zupy, produkty lekkostrawne oraz duże ilości wody niegazowanej.
Do badania przygotowujemy się specjalnymi preparatami przeczyszczającymi, które spożywa się w zaleconych dawkach. Po zażyciu środka zaleca się przebywanie w bliskiej odległości od toalety. Oprócz tego zaleca się picie dużej ilości płynów, minimum 4 litry w ciągu doby. W dniu badania należy powstrzymać się od jedzenia (należy być na czczo). Dozwolone jest picie niegazowanej wody.
Procedura przygotowania do kolonoskopii pozwala na oczyszczenie jelit, co ma umożliwić skuteczne przeprowadzenie badania, a także ograniczyć dyskomfort pacjenta.
Przygotowanie do rektoskopii
Badanie wymaga dwudniowego przygotowania w celu oczyszczenia jelita grubego. Nie stosowanie się do zaleceń uniemożliwia wykonanie badania.
Dwa dni przed badaniem należy wprowadzić dietę płynną tzn. spożywać pokarmy o płynnej konsystencji – klarowne zupy, soki, galaretki owocowe, budyń, kawa, herbat.
W dniu poprzedzającym badanie wieczorem o godz. 20.00 wykonać wlewkę doodbytniczą (lewatywę) gotowym preparatem (Enama, Rectanal) w następujący sposób: ułożyć się na lewym boku z nogami przygiętymi do brzucha, po nawilżeniu aplikatora na końcówce butelki i rozchyleniu pośladków wprowadza się aplikator do odbytnicy na głębokość kilku centymetrów. Następnie należy wycisnąć zawartość pojemnika do odbytnicy. Należy odczekać w pozycji leżącej ok. 15 min. Dopiero po tym czasie można udać się do toalety celem wypróżnienia.
W dniu badania rano wykonać wlewkę doodbytniczą tak samo jak wieczorem.
W przypadku gdy badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych można pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 5 godzin przed badaniem. W przypadku gdy pacjent przyjmuje leki, np. z powodu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób serca proszę przyjąć leki i popić niewielką ilością płynu.